Návrat po dovolené byl krušný nejen kvůli počasí, ale i kvůli minimálním zbytkům zásob v domě. Takhle prázdnou lednici jsme měli naposledy, když jsme jí koupili a vybalili 😀 . Takže téměř okamžitou nutností se stalo upečení chleba a to pokud možno s nějakým fofr receptem. Naskytl se recept nestora české kuchně Romana Vaňka. Jenže já jsem známá rebélie a málokterý recept dokážu jen “opsat” bez úprav.. Tak se stalo v i případě máslového toastového chleba, do kterého jsem místo klasické hladké bílé mouky dala mix těch zdravějších a celozrnných. Navíc tento recept na toastový chléb opravdu neplýtvá časem (je hotový za 110 minut se vším všudy) a je bez vajec! Tudíž vhodný pro ty z vás, kteří nemohou konzumovat vajíčka.Cestou domů z trajektu jsme neměli šanci nakoupit, a tak jsem si u sousedů půjčila jednu kostičku droždí a kousek másla, mouky mám stále v zásobě 😉 a šlo se péct.
Ingredience
- 450 ml vlažné vody
- 42 g čerstvého droždí (celá kostička)
- 50 g rozpuštěného másla (nedávejte horké, nechte trochu zchladnout)
- 750 g prosáté hladké mouky; já jsem použila mix z 150 g jemné špaldové, 150 g grahamové, 150 g celozrnné chlebové pšeničné, 300 g hladké nebělené ekologické mouky
- 14 g soli (zarovnaná polévková lžíce)
- semínka na posyp, pokud máte rádi
Postup
Do mísy robotu s upnutým hnětacím hákem vlijeme vlažnou vodu. Do ní rozdrobíme a dobře rozmícháme kostičku čerstvého droždí, na to prosijeme mouku, vlijeme máslo a osolíme. Pustíme robota na střední rychlost a necháme tu dřinu na něm po dobu 10 minut. Pokud se vám zdá těsto suché a nechce se spojit, tak přikápněte trošičku vody, neb celozrnné mouky sají více tekutin. Když má robot hotovo, tak těsto buď vyklopte na vál a přiklopte mísou, nebo ho jako já přendejte do vyolejované mísy, přikryjte a nechte půl hodiny zrát.
Mezitím si vymažte máslem formu cca 30 x 10 x 10 cm. Pak mírně naolejovanýma rukama z těsta vytvořte 8 kuliček a ty sázejte do vymazané formy, lehce je zatlačte k sobě, aby se tam vešly. Nebojte, ony ještě hodně vyrostou! Kdo má rád, může formu nebo jen povrch těsta posypat trochou semínek, v mém případě sezamu, ale fantazii a chutím se meze nekladou… Než dáte těsto kynout, tak povrch přikryjte potravinovou folií namazanou olejem a to celé i s formou pak zabalte do igelitky, nechte na teplém místě kynout 30-40 minut.
Já jsem namazanou folii zapoměla a kynoucí těsto se přilepilo uvnitř na igelitku, celý povrch to potrhalo v mé snaze formu vyprostit z tašky. Byl to jen vizuální problém, ale radši bych měla na oko krásný chlebík. Chybama se člověk ale učí ;-). Chleba kynul neuvěřitelně rychle, neb jsem ho měla vedle v místnosti se sušičkou prádla a bylo tam fakt teplo. Vzhledem k tomu, jak krátký čas na kynutí chleba potřebuje, tak si zavčasu rozpalte troubu na 210° C a dolů na dno dejte starý pekáček na zapaření. Před vložením formy s těstem do trouby (pokud možno bez té igelitky, přátelé :-D), povrch chleba postříkejte vodou (z rozprašovače). Až bude chlebík v troubě, tak do pekáčku na dně chrstněte hrnek horké vody a rychle zavřete. Pečte do zlatova zhruba 30-35 minut, podle toho, jak vám peče trouba. Po vytažení z trouby chleba opatrně v chňapce vyklopte z formy ven, postříkejte povrch vodou a nechte vychladnout na mřížce.
Toastový máslový chléb má krásně měkoučkou, nadýchanou střídku plnou malých oček. Povrch chleba je příjemně křupavý a kdo použil semínka, tak o to pestřejší chuť vás pak očekává při zakousnutí! Pokud máte rádi lesklé toastové chleby, tak povrch těsta před pečením potřete rozšlehaným vejcem smíchaným s kapkou vody. Já jsem tuto variantu záměrně nezvolila, neb vím, že spousta z mých přátel vejce konzumovat nesmí a tak se čas od času budu snažit publikovat recepty i pro ně.
V každém případě tento recept je zatím nejrychlejší z těch, co jsem ozkoušela – necelé 2 hodiny je luxus! Navíc zůstala zachována vláčnost a jemnost bez použití zbytečné chemie či dochucovadel. Takže za mne: hodně dobrý! 😎
S láskou Madla.
No hrůza. Hlavně ten nápad z koulema, celé se to rozpadlo po upečení, kromě toho, že to bylo tvrdé a drolilo se to při krájení. Musím najít jiný recept.
Zdravím pane Františku,
vaše zpětná vazba je přínosná v mnoha ohledech, takže i za negativní komentář vám děkuji. Proč? Protože přesně zde je úžasné vidět, jak každý z nás vnímáme jako jedinec svět kolem sebe zcela jinou optikou, ač se společně díváme na stejný subjekt. Pak je tu i sebereflexe. Nebo způsob, jakým čelíme výzvám – například typu když nám se osobně něco nedaří a ostatním ano.
Uvedu příklad ze svého života: když se mi nedaří nějaký recept dovést k uspokojivému výsledku, tak se málokdy vzdávám a pátrám, kde jsem já udělala chybu či co bych osobně mohla udělat jinak. Začínám vždycky právě sama u sobe. Dělám si u práce s těstem poznámky, trénuji to celé a ladím to tak dlouho, než se mi to podaří ku mé spokojenosti. Je to léty ověřená metoda, kdy vím, že já jsem Tvůrce a nikoliv oběť okolností. Aplikuji to úspěšně i do svého osobního života.
Pokud se mi těsto rozpadá pod rukama, tak přidám opatrně tekutinu, kterou dobře zapracuji do těsta, než se rozhodnu k dalšímu kroku ku správné konzistenci. Každá mouka saje totiž jiné množství tekutiny a všechny recepty musí pekař přizpůsobit svým podmínkám. Ty nejsou nikdy dvakrát stejné, neb v tom hraje roli mnoho dalších faktorů.
Výsledkem receptu má být dobře tvarovatelné těsto (pokud není výslovně v receptu uvedeno jinak). A pokud tomu tak není, je potřeba poměr surovin vhodně upravit při jeho přípravě. Klidně vyměním i celou mouku za zcela obyčejnou, než se pustím do experimentu s celozrnkami (mohou se totiž chovat dost jinak). Vnímat těsto rukama, vsadit na intuici se vyplácí. Vzácně se stává, že lze napsaný recept následovat zcela do přesnosti na miligram právě kvůli vnějším neovlivnitelným okolnostem a různorodosti podmínek.
Rozdělení a tvarování těsta do kuliček je prastará funkční metoda, která má napomoci pecnu k pravidelnějšímu výslednému tvaru, také k rovnoměrnějšímu a rychlejšímu vykynutí. Samopochopitelně tento krok můžete zcela vynechat a vložit celou masu těsta do formy – je to vaše volba a já své čtenáře vždy vyzývám k vlastní kreativitě.
Jestliže ale vyčerpám své znalosti a potažmo možnosti, tak buď požádám o radu zkušenějšího pekaře nebo celý projekt opustím s myšlenkou, že nemusím za každou cenu umět všechno na světě. I to je totiž volba a osobní přístup. Každý to máme ale jinak, což je zcela přirozené a v pořádku.
Takže ve vašem případě buď můžete zkusit změnit přístup a dát tomuto osvědčenému receptu ještě jednu šanci, nebo konstatovat, že je to hrůza a najít si recept jiný a z jiného zdroje. Obojí je v pořádku.
Přeji mnoho úspěchů v životě, pane Františku a ještě jednou děkuji.
S láskou Madla.
Upečeno, snědeno 🙂 Vynikající toastový chlebík. Pár ingrediencí a taková dobrota, v jednoduchosti je síla. Nemám tak velkou formu, pekla jsem ve dvou menších. Děkuji za recept.
Evi, tomu říkám pochvala, děkuji! 🙂 Velice mne těší, že u vás tenhle máslový chlebík tak zachutnal!
Zrovna jste mne inspirovala a na zítra ho upeču,neb už se mi nechce zadělávat na klasika kváskový chléb a tohle je moc chutná verze chleba ke snídani přo řemeslníky 🙂
S láskou Madla
Zdravím Madlo, chtěla jsem se zeptat, ta celozrnná chlebová mouka je něco jiného než celozrnná pšeničná? Myslím, že celozrnnou chlebovou jsem v Čechách nikdy neviděla. Ale možná jen blbě koukám 😉
Díky moc Míša
Zdravím Míšo, já tuhle mouku mám tady ze Švédska, ale pokud se nepletu, tak i v Čechách jsem jí kupovala ve mlýně. V klasickém obchoďáku jsem v Čechách taky neviděla. Na nákup mouky jezdím fakt jen do mlýna, pokud jsem v Ćechách…
Pokud se clovek do tohoto receptu pusti, mel by vedet nasledujici:
– pokud chleba nevypochoduje z formy, tak alespon zlehka zatuka na dvere trouby, tj. nepodcenovat velikost formy
– kuchyn bude nebesky provonena a na te radosti nezkazi nic ani ten fakt, ze jsem pri vyndavani z formy pulku seminek vyklepala na podlahu ( inteligentne jsem nevyndavala chleba u drezu )
– nedoporucuji pect v dietnim obdobi neb prave zde plati heslo, ze s jidlem roste chut
VRELY DIK AUTORCE za skvely recept
Ano ano, tento chlebík je chronický a nenapravitelný útěkář! Též mi několikrát opustil formu, ačkoliv jsem použila tu největší, co doma mám. V troubě má tendenci vyskočit fakt vysoko a vyzkoušet blízkost horního topného tělesa 😀 Vůně naprosto nepopsatelná a lahodné máslíčko udělá mejdan pro chuťové buňky! Semínka jsem posledně nasypala jen nahoru a kolem chleba nikoliv (prostě jsem zapoměla) a nebylo vůbec špatně, moc toho neopadalo. Ale semínka vždy nějaká odpadají. Jsem ráda, že chutnal!!