Mé první domácí sushi

Včera začalo MS v ledním hokeji v Praze a zrovna zápasem Česko – Švédsko. Což je vcelku úsměvné vzhledem osazenstvu naší česko- švédské domácnosti 😉  Nervy to jsou pokaždé a včerejší zápas byl doopravdy infarktový, plný zvratů a překvapení! Navíc nám do toho všeho napadl sníh, takže Mistrovství světa začalo opravdu stylově! Nevím jak vy, ale já v takových situacích musím jíst!! A než se cpát bramborovými chipsy a podobnými věcmi, tak jsem zvolila o dost chutnější a zdravější variantu: sushi. Ani vlastně nevím, jak to celé vzniklo, ale odpoledne jsem uvařila sushi rýži z Lidlu podle návodu na dvě porce, nechala vychladnout, přimíchala rýžový ocet s cukrem a bylo zaděláno na základ sushi! Nějak jsem ani moc nepočítala, že to budu vůbec dávat na web, tak jsem postup ani nefotila. Jenže výsledek mne tak nadchnul, že to sem prostě dám!

Za účelem, že to “jednou doma zkusím” jsem před pár dny zakoupila v Lidlu “startovací balíček sushi. Má výhodu, že je v něm naprosto vše potřebné pro domácí výrobu a vy si dodáte už jen čerstvou náplň typu ryba, zelenina, mořské potvůrky, avokádo atd. Obsahem balení je dokonce i bambusová podložka na rolování a recepty. Jednu zásadní pomůcku z vaší domácnosti potřebovat ale přeci jen budete: velmi ostrý nůž! Nejen na pokrájení zeleniny na drobné nudličky, ale zejména na krájení sushi rolky  před servírováním.

Není nic snazšího než začít!

....a barvy se smějí!

….a barvy se smějí!

Ingredience

  • balíček sushi rýže, zakoupíte třeba v Lidlu “startovací paket” a uvařte podle návodu v závislosti kolik porcí chcete dělat… patří k tomu i rýžový ocet a cukr, vše je popsáno na balíčku.
  • polovina jarní cibulky
  • 1 plátek tenký plátek uzeného lososa
  • proužek žluté (jakkoliv barevné) papriky
  • 2 kousky baby chřestu, oříznout spodní dřevnatou čtvrtinu stonku
  • malý kousek mrkve, omýt a oloupat
  • speciální nakládaný zázvor na sushi (byl součástí balení)
  • japonská sojová omáčka (je jemnější a není tak slaná jako běžné druhy)
  • wasabi pasta či prášek pokud to máte rádi fakt ostré (rýma zmizí mávnutím proutku)
Mé první domácí sushi

Mé první domácí sushi

Postup

Ze všeho nejdříve si s předstihem alepsoň 2 hodin uvařte sushi rýži podle návodu. Málokdy se návodů držím, ale tentokrát ano, neb dobře uvařená a ochuchucená rýže je naprostý základ celé téhle akce. Nechte vychladnout po čistou utěrkou. Bude z toho poměrně lepivá hmota.

Až se rozhodnete, že už máte hlad, tak začněte s přípravou samotného sushi. Zabere vám to cca 20 minut.

Ta moje verze byla vcelku jednoduchá. Do malého hrnce s vroucí osolenou vodou jsem na 3 minuty ponořila chřest a pak hned zchladila pod studenou vodou po vytažení z horké vody.

Zeleninu jsem si nakrájela velmi ostrým nožem na tenké proužky. Chřest jsem ale nechala vcelku. Na bambusovou podložku jsem si položila arch řasy nori. Po celé ploše jsem nanesla rýži a malinko přimáčkla dlaněmi k povrchu řasy. V okrajích jsem nechala cca centimetr nepokryté řasy, neb rolování a utahováním se rýže ještě rozprostře.

sushi je chutnější posypané černým sezamem

sushi je chutnější posypané černým sezamem

Do spodní čtvrtiny budoucí rolky jsem namočeným prstem nanesla wasabi pastu, prostě takovou zelenou čáru. Můžete vynechat, nebo nahradit nějakou jinou nepálivou japonskou omáčkou jako je třeba teriyaki. Na to pár proužků zeleniny po celé šířce rolky, jeden stonek chřestu, pokládat vše podélně za sebou, aby vznikl souvislý barevný pruh od každého druhu zeleniny. Zeleninovou vrstvu zakryjte na proužky pokrájeným lososem v jedné vrstvě. Náplně nedávejte příliš mnoho, těžko se to pak roluje. Horní okraj řasy si navlhčete mokrým prstem. Pak odspoda začněte opatrně rolovat, prsty pěkně po celé šířce rolḱy zapracovávejte řasu s náplní dovnitř, lehce utahujte, pomáhejte si podložkou. Tu ke konci rolování už potřebovat nebudete. Rolujte pomalu, nespěchejte. Rolka by měla být pěkně pevná. Na konci navlhčenou řasu dobře k rolce přitiskněte a hotový váleček párkrát hezky něžně poválejte a tím to celé se zpevní. Odložte váš výtvor stranou, aby rýže mohla zvláčnět než sushi budete krájet. Mezitím si vyrobte další rolku. Krájejte sushi jedině hodně dobře naostřeným nožem! Velikost porcí je tak od 2-4 cm, já preferuji ty slabší proužky rolky.

Vedle v misce si připravte speciální nakládaný zázvor, do další mističky sójovou omáčku (do ní lze přisypat i sezamová semínka) a do poslední pak wasabi. Pokud máte pastu, tak je vše vyřešeno. Jenže já používám o dost silnější wasabi prášek. Dejte vrchovatou lžičku prášku do mističky a k němu lžičku a půl studené vody a začněte míchat. Vznikne vám cosi v konzistenci modelíny a z toho si udělejte kuličku, homoli nebo prostě to, co se vám líbí. Pokud by to bylo stále sypké a špatně se tvarovalo, dejte pár kapek vody navíc.

Domácí sushi bylo snazší než jsem si představovala.

Domácí sushi bylo snazší než jsem si představovala.

Vše si připravte na talíře, přidejte mističky se sójovkou, zázvorem a wasabi, ve kterých si pak jednotlivé porce budete namáčet a obalovat. Já si osobně wasabi homoli rozdrobím do sójovky a dobře nechám rozpustit mícháním, do toho přisypu kousky zázvoru a v tom celém si jednotlivé porce sushi namáčím. Ikdyž předpokládám, že se to tak asi nemá…

Tohle je porce sushi pro jednoho.

Tohle je porce sushi pro jednoho.

Idea

Wasabi je opravdu hodně silný druh křenu, takže opatrně s ním, pokud s ním nemáte ještě zkušenosti! Dokonale vám vyčistí nosní dutiny, takže pokud jste před večeří měli trochu rýmu, tak po věčeři si lehce popláčete a bude po rýmě 😎 Je to lepší než všechna antibiotika světa! Trochu něco ke konzumaci: kdo zvládá japonské tyčinky na jídlo je u mne borec, my ostatní zůstaneme asi u vidličky a ještě lépe prstů místo tyčinek 😀 . Jen si pak těmi prsty nějakou chvíli nesahejte do očí, pak si totiž skutečně popláčete 😛

domácí sushi není nijak náročné na přípravu

domácí sushi není nijak náročné na přípravu

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..