Treska na olivách s kuskusem a sušenými rajčaty

Před pár dny mne tady ve Švédsku navštívili moji čeští přátelé po cestě z rybolovu na norských Lofotech. Dovezli mi pár kilo nádherných filet tresky a tak mám možnost ukojit svou touhu po dobrém rybím mase. Není nad čerstvou rybu! Porce mám samozřejmě zamražené, takže i vy můžete použít rybu z mrazáku.

Dnešní recept bude opět rychlý, neb mám plno práce na zahradě a tudíž není moc času vyvařovat něco složitého. Chuťově se ale přeneseme do Středomoří, abychom se trošinku zahřáli i na duši.

Treska s olivami, kuskusem a sušenými rajčaty, upečená spolu s bylinkami

Treska s olivami, kuskusem a sušenými rajčaty, upečená spolu s bylinkami

Ingredience

  • porce ryby, nejlépe mořské
  • hrst černých vypeckovaných oliv
  • jedno sušené rajče i s olejem, ve kterém bylo naložené
  • stroužek česneku rozdrcený nebo sušený česnek
  • čerstvé bylinky typu tymián či rozmarýn, já jsem použila tymián
  • pár koleček omytého citronu
  • olivový olej
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • v případě touhy po něčem ostřejší i trocha chilli
  • kuskus

Postup

Rozehřejte si troubu na 180° C nebo použijte venkovní gril.

Pokud máte rybu čerstvou nebo již rozmraženou, tak ji osušte papírovou utěrkou. Osolit a opepřit. Na dvojitý alobal kápněte trochu olivového oleje, dejte pár koleček citronu a na to rybu. V ruce si rozmáčkněte pár černých oliv. Sušené rajče pokrájejte na kousíčky a smíchejte s olivami včetně té trochy oleje, ve kterém se rajčátko marinovalo. Naaplikujte na porci rybky, přidejte česnek, posekané bylinky. Pěkně zabalte porci do alobalového balíčku tak, aby vám nemohla vytékat žádná tekutina během pečení. Dejte do trouby či na gril na cca 15-20 minut podle velikosti ryby.

Před zabalením porce do alobalu.

Před zabalením porce do alobalu.

Mezitím si připravte kuskus podle návodu na obalu. Já nejdříve suchý kuskus smíchám s pár kapkami olivového oleje, posolím, opepřím, trochu chilli a kurkumy, trocha citronové šťávy. Vše důkladně promíchám, aby se tekutiny i koření dostaly ke každému zrníčku kuskusu. Teprve pak zaleju vařící vodou z rychlovarné konvice, tak centimetr nad hladinu. Opět promíchám, dobře přikryji potravinovou folií a nechám odpočívat tak 10 minut. Po odkrytí kuskus pěkně načechrám vidličkou. Ale vy se řiďte návodem od výrobce.

Po upečení balíček s rybou opatrně pootevřete a nechte odejít horkou páru.

Po upečení balíček s rybou opatrně pootevřete a nechte odejít horkou páru.

A to už se nám dopekla ryba. Balíček opatrně pootevřete, aby odešla horká pára, nechte chvíli odstát, teprve pak servírujte. Na talíř si položte porci ryby, přidejte olivy a sušené rajče z výpeku, nandejte si porci kuskusu a vše na závěr polijte báječným bylinkovým olejem z alobalu, ve kterém se pekla rybka. Teď už jen zbývá nalít sklenku dobrého bílého či růžového vínka.

Treska s olivami, kuskusem a sušenými rajčaty

Treska s olivami, kuskusem a sušenými rajčaty

Dobrou chuť!

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..