Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem

Jeden z hrníčkových receptů z prastaré německé klasiky. Veliké a vysoké palačinky, nadýchané jako obláčky, provoněné letním ovocem, které lze upravit do zdravější formy díky celozrnné mouce a třtinovému cukru. Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem se peče v litinovém nádobí, neb dobře akumuluje teplo a tím docílíte bublin vzdušného těsta, jemného, co se rozplývá na jazyku s každým soustem. Pokud vás tlačí čas a hladoví strávníci, tak dole na konci článku máte tipy, jak čas přípravy dutch baby zkrátit na polovinu.

Uvedený rozpis je pro 2 hladové dospěláky, takže se nestyďte s narůstajícím počtem strávníků objem surovin prostě navýšit. Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem chutná nejlépe ještě hodně teplá, kdy si na ní můžete rozpustit kopeček zmrzliny.. Ale studená dutch baby také není vůbec špatná, jenže tohle se stane málokdy, neb nikdy nezbyde 🙂

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem

Ingredience

na rebarborový přeliv:

 • 3 hrnky rebarbory pokrájené na cca 1-2 cm kousky
 • 1/4 hrnku třtinového cukru (cca 55g, ale klidně i více, pokud by bylo třeba)
 • 1 lžíce mouky

na těsto:

 • 2 lžíce rozpuštěného másla, zchladlého
 • 4 velká vejce
 • 3/4 hrnku mléka (cca 180 ml)
 • 3/4 hrnku mouky (cca 85 g)
 • 1 lžíce cukru* (viz sekce TIP)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • špetka soli
 • kousek studeného másla na vytření pánve
 • vanilkový nebo moučkový cukr na ozdobu
 • pár lístečků čerstvé meduňky či máty

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem s postupným chladnutím klesne

Postup

Budete potřebovat litinovou pánev o průměru 26 cm nebo menší litinový hrnec. Litinové nádobí se zde používá proto, že velmi dobře akumuluje teplo a vytvoří tak perfektně vysokou, nadýchanou palačinku plnou bublin, což je záměr tohoto receptu. Mějte po ruce ruční šlehač či mixer, ale i klasickou metličkou se dopracujete ke krásně našlehanému těstu.

K výběru mouky: lze použít obyčejnou hladkou pšeničnou, nebo přidat špaldovou či ječnou mouku, klidně i celozrnnou verzi. S vyšším podílem celozrnky (na fotkách je dutch baby celá jen  z celozrnné špaldy) nebude sice dutch baby tak vysoká, ale o to zdravější. Volba je tedy čistě na vás.. Cukr používám tmavý třtinový, lze ho též do těsta nahradit jiným sladidlem jako je med či datlový sirup.

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem je tršku nižší po vychladnutí a také při použití celozrnné mouky

Rozpalte troubu na 220°C. Připravte si rebarborový přeliv: čištěné řapíky rebarbory (bez listů) pokrájejte na zhruba 1-2 centimetrové kousky, ty starší tužší kusy olupejte. Do litinové pánve k rebarboře přidejte třtinový cukr a lžíci mouky a vše důkladně promíchejte, aby se rebarbora obalila cukrem.

Nechte péct v troubě na střední příčce cca 20 minut, až vše bude krásně bublat a vonět, neb rebarbora pustí hodně šťávy. Vezměte si ochranné rukavice proti popálení. Po upečení slijte přeliv z pánve do misky a nechte zlehka vychladnout. Já jsem jen tak pro radost do horké bublající rebarborové omáčky přihodila pár mražených malin a jahod. Ta barva i kombinace vůní za to stojí!

horký rebarborový přeliv vylepšený o mražené jahody a maliny, protože mne baví ta barva a vůně

Stále ještě v ochranných rukavicích, opatrně pánev po rebarborovém přelivu vytřete do čista vlhkým hadříkem, vraťte ji prázdnou do horké trouby na cca 10-15 minut a stáhněte teplotu na 175°C.

V mezičase si připravte těsto na dutch baby prostým vyšleháním vajec a cukru do pěny. Pak přidejte rozpuštěné vychladlé máslo, vanilkový extrakt a špetku soli. Nakonec po částech vsypejte mouku. Použijte buď ruční šlehač nebo stolní mixer, v obou případech je to velmi rychlý počin, cca 3-4 minuty, tedy nic náročného 😉

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem

Po cca 15 minutách vytáhněte v rukavicích litinovou pánev z trouby, kouskem studeného másla ji celou vytřete i po stranách a ihned do ní vlijte čerstvě ušlehané těsto. Zhruba 1/2 rebarborového přelivu dejte na těsto a ihned pánev vraťte do rozehřáté trouby. Pracujte rychle, aby se zbytečně nesnižovala teplota litiny i trouby. Během pečení v troubě nevětrejte, stačí se jen dívat, jak krásně těsto na dutch baby začne nabývat na objemu a bude vytvářet krásné bubliny.

Pečte zhruba 20-25 minut, až se na povrchu začne tvořit tmavší odstín bublin a krusta, těsto se zlehka samo odloupne od okrajů pánve. Vy ale neztrácejte čas lelkováním u trouby a začněte prostírat, nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem je hotová za pár minut 😉

Připravte na stůl také žáruvzdornou podložku, kam položíte rozehřátou pánev. Dále moučkový cukr na závěrečné poprášení a pár lístečků čerstvé meduňky či máty na ozdobu. Zbylý rebarborový přeliv nachystejte do mističky, případně přidejte hrst čerstvého ovoce, jako jsou jahody, maliny apod. (prostě co dům dá a nebo ho zcela vynechte).

hotová dutch baby se hodně nafoukne a oddělí od okrajů pánve

Kdo nedrží tajli do plavek, tak si směle dopřeje pár kopečků vanilkové smetanové zmrzliny či šlehačku.. My ostatní mu budeme jen tiše závidět, utírajíce si mlsnou slinu v rámci ukázkové sebekázně (hahaha, jsem zvědavá, kolik z vás to vydrží..!) 🙂

V ochranných rukavicích vyndejte horkou pánev na podložku na stole. Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem začne postupně ztrácet bubliny a klesne. To je naprosto v pořádku, tak to má být! Naporcujte ještě za tepla tuto nadýchanou delikatesu svým strávníkům, poprašte moučkovým cukrem či pokapejte medem, přidejte každému lžíci rebarborového přelivu, čerstvé ovoce, zmrzlinu a zelené lístečky meduňky či máty.

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem

Hodujte a užívejte, dokud je dutch baby ještě teplá… Prostě nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem je typicky letní božský pokrm pro mlsaly!

TIP
Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem se dá také zrychlit o poloviny času a zjednodušit ve své přípravě tím, že buď přeliv máte připravený již dopředu (mám ho v lednici zavřený ve sklenici). Nebo přeliv zcela vynechejte a nahraďte ho 2 hrstmi čerstvého sezóního ovoce. Ale pak v takovém případě přidejte do těsta cca 85-100 g cukru, bude to tak akorát. Fantastické jsou broskve, švestky, třešně, borůvky, ostružiny, rybíz, maliny…cokoliv máte rádi a máte to doma při ruce. I pár lžic domácí zavařeniny do těsta není vůbec marný nápad!

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem s postupným chladnutím klesne

Nahrazením přelivu čerstvým ovocem zrychlíte přípravu dutch baby na pouhých cca 20 minut a to se vám akorát stihne rozpálit trouba. Takže pokud vás přepadne nečekaná návštěva, tak už víte, že máte v záloze tenhle super snadný recept. Pokud vás nepřepadne nečekaná návštěva, může to namísto ní udělat mnohem zákeřnější ”mlsná”  😎 …a tehdy je také třeba jednat rychle, že? 😀

Jinak existuje v podstatě obdobný nadýchaný recept jako dutch baby, ale je na slano. U mne na blogu ji najdete jako špenáto-pórkovou frittatu s kozím sýrem, klikněte TADY. Pokud máte přebytky rebarbory a hledáte další inspiraci, tak mrkněte na tento úžasný vláčný koláč z pánve (recept ZDE) nebo čokoládové brownies s rebarborou (klikněte TADY).

Nadýchaná dutch baby s rebarborovým přelivem

Přátelé, užívejte každého letního dne, střádejte energie a zážitky, vjemy, krásné vzpomínky….Ať je na co vzpomínat nejen za pošmourných podzimních plískanic, ale i po zbytek života. Každý den je jedinečný a neopakovatelný. Je to prostě dar, který dost často ani neuvědomíme, že ho máme, dokud o něj nepřijdeme.. Nepromarněme ho.

 

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..