Pomazánka z plísňového sýru s ořechy

Nyní si ve Skadinávii procházíme poměrně nezvykle dlouhým obdobím tropických veder. Navíc sluneční svit ozařuje oblohu do pozdních nočních hodin a atmosféra letních dnů láká k posezení v zahradě. Před pár dny u nás doma byla “after work party” s kolegyněmi z Vikingovo zaměstnání. Servírovali jsme lahůdky domácí kuchyně a mezi nimi byla i pomazánka z plísňového sýru s ořechy. Vše báječně ladilo, tropický večer, fantastické rozmanité jídlo, noční plavání v bazénu, humor a přátelská atmosféra. Prostě jeden z večerů, který člověku zůstane dlouhodobě zapsán v paměti. A takových není nikdy dost..

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy je dobré nechat uležet v chladu

Upekla jsem domácí rozmarýnový chleba (recept je TADY) a ještě teplý jsem ho krájela. Záhadně jednotlivé krajíce mizely rovnou z prkénka 😎 Takže téměř celá čtvrtka chleba padla jen tak, s trochou olivového oleje a ten zbytek měl tu čest býti podáván k večeři na grilu 😉 . Pomazánka z plísňového sýru s ořechy k tomuto chlebu dokonale ladila, sklenka osvěžujícího ovocného slushies (recept je ZDE) tomu nasadila pomyslnou korunu.

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy

Ingredience

  • 150 g gorgonzoly nebo jiného sýru s modrou plísní; dobře uzrálé
  • 100 g lučiny či podobného čerstvého sýru
  • 1/2 šalotky na drobounko pokrájené
  • 2-3 lžíce smetany na případné naředění tužší konzistence
  • 1 hrst vlašských ořechů na pokrájených
  • labužníci přidají i růžový pepř

základní suroviny klidně doplňte čerstvými bylinkami či kapkou smetany nebo růžovým pepřem..

Postup

Gorgonzolu (či jiný sýr s ušlechtilou modrou plísní) a lučinu nechte alespoň 20 minut v pokojové teplotě “povolit”, aby se s nimi lépe pracovalo. Jestli mohu doporučit, tak si připravte lučinu doma. Je to velmi prosté a technicky naprosto nenáročné, fakt nebudete litovat. Návod máte ZDE.

Malou cibulku šalotku oloupejte a nakrájejte na jemno. V tomto objemu vám bude bohatě stačit jen polovina šalotky, aby její chuť nepřehlušila sýrové aroma, to fakt nechcete. Vlašské ořechy posekejte na drobno tak, aby vám velikost kousků vyhovovala ve své křupavosti.

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy

Nyní stačí jen gorgonzolu buď nastrouhat na struhadle s velkými oky anebo bohatě stačí použít vidličku a sýr s ní prostě rozmačkat. Čím uzrálejší sýr máte, tím lépe se vám s ním bude pracovat a pomazánka z plísňového sýru s ořechy bude tedy delikátně výraznější. Přimíchejte k tomu i lučinu, šalotku a ořechy. Vše dobře utřete v kompaktní hmotu.

Pokud je nezbytně nutné, tak dosolte, ale za mne to není vůbec nutné, neb zralé sýry s modrou plísní bývají dost slané samy o sobě. Pomazánka z plísňového sýru s ořechy nyní se musí dát uležet do chladu alespoň na pár hodin, nejlépe do druhého dne (pokud to vydržíte) 😉 .

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy a k tomu čerstvá zelenina s dipem

Jestliže jste labužníci jako já a máte rádi inovace v chutích, tak pomazánka z plísňového sýru s ořechy snese přihodit i nahrubo podrcený růžový pepř. Fakt to zkuste! Klidně přidejte nasekanou i nějakou čerstvou zelenou bylinku-mně moc chutnal rozmarýn, pažitka má taky grády.

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy může být v konzistenci poněkud tužší, záleží na stupni zralosti sýru. Pokud by se vám přeci jenom zdála pomazánka býti hutnější a špatně by se roztírala, lze ji naředit smetanou nebo i zakysanou smetanou (ale ta je poněkud chuťově výraznější, opatrně s ní).

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy

Po vyndání pomazánky z lednice ji nechte chvíli “roztát” v pokojové teplotě, aby se lépe roztírala (nejlépe na domácí čerstvě upečený chleba 😉 Jak jinak, že? ) 😀 Ale nebojte se, třeba i knäckebröd, rohlík či krekry vám udělají stejnou službu!

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy je delikátní záležitost, dokonale ladí ke sklence vína a chvilce pohody. Nebo ke snídani s hrníčkem bylinkového čaje a čerstvým chlebem, jako to vidíte u mne na fotkách.. Miluju tyto ranní oázy poklidu na duši, byť jen na pár okamžiků.

snídaně na terase

Klidně si každou porci pomazánky ozdobte snítkou rukoly, kousíčkem ořechu navíc a třeba takové čerstvé fíky taky vůbec nejsou k zahození. Neb se sladkým ovocem se dokonale snoubí jistá štiplavá pikantnost uzráleného gorgonzoly, to mi věřte! Namísto ovoce lze s úspěchem využít malou lžičku kvalitního džemu.. Možností je nekonečně mnoho…

Je to na vás, přátelé! 😉

Pomazánka z plísňového sýru s ořechy

Nechte si labužnicky chutnat!

 

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..