Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem vznikl z přebytků nádherně voňavých malinkatých jahůdek, ketré se nevešly do džemu ani do mrazáku. Včera jsem totiž byla na samosběru pozdních jahod (4 kg omamně voňavé nádhery). Farmář jahody na poli pěstuje na slámě, všude spousta koní, heřmánku, lučních květin a vůní přilehlého lesa… Pravda, má záda už to tak romanticky nevnímají, ale dá se to při troše vědomých pohybů naučených z jogy. Tyto poněkud pozdní jahody jsou sice o poznání menší, než ty z první úrody, ale o to voňavější, sladší a o dost chutnější. Výhodou je, že se takové zralé ovoce nemusí nijak doslazovat, dokonce ani na zamražení.

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

Následující recept na snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem se dá připravit odměřováním za pomoci hrnku a lžičky nebo máte uvedenou i klasickou gramáž. Já tvořím spíš ”od oka” a tak vypsat vá na miligramy přesný recept je pro mne až nemožné. Proto berte míry a váhy jako orientační, dejte na svou intuici. Drobných jahod bylo tak akorát, aby zakryly celý povrch koláče, položené těsně jedna vedle druhé. Vyberte klidně i jiné sezóní ovoce, které máte zrovna dostupné a nebojte se i mixovat různé druhy. Podle stupně zralosti a cukernatosti ovoce uzpůsobte i množství cukru v těstě.

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem je nádherně nadýchaný a vláčný

Ingredience

 • 180-200 g cukru krystal (téměř plný hrnek)
 • 85 g másla pokojové teploty (3/8 hrnku)
 • 1 velké vejce
 • 120 ml mléka (1/2 hrnku)
 • 1 lžičku vanilkového extraktu
 • 200 g hladké mouky (vrchovatý hrnek)
 • 6 g prášku do pečiva (1 1/2 lžičky)
 • 1/2 lžičky soli (4g)
 • 450 g jahod nebo jiného zralého pevného ovoce
 • kousíček másla na vymazání formy

na ozdobu

 • moučkový cukr
 • trocha čerstvých jahod/ovoce
 • pár snítek meduňky
 • šlehačka…. 😉

základní suroviny (plus vajíčko, které na obrázku prostě není)

Postup

Je dobré mít máslo, vejce i mléko pokojové teploty, chladné suroviny nefungují úplně dobře. Vejce dejte do hrnku s teplou vodou na pár minut (ohřeje se z lednicové teploty), než připravíte zbytek. Ovoce očistěte od stopek či listů, opláchněte a nechte okapat v cedníku. Pokud je ovoce větší, tak ho přepulte napříč a do těsta ho budete dávat řezem dolů.

Rozpalte troubu na 180°C s příčkou uprostřed. Celkově snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem budete péct něco lehce přes 1 hodinu, tak tomu přizpůsobte svou časovou rezervu.

Připravte si buď koláčovou (tedy nižší) formu o průměru 26 cm nebo menší dortovovou formu o průměru 23 cm, ale s vyšším okrajem než je koláčová, aby nadýchané těsto během pečení neopustilo své ”stanoviště”, neb vcelku dost nabyde na objemu a později klesne. Věřte, že tento katastrofický scénář zažít nechcete.. Vymažte formu kousíčkem másla (stačí obalový papír z másla, funguje to báječně).

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

K množství cukru: začněte se 180 g (3/4 hrnku) a ochutnejte těsto, zda je pro vás dostatečně sladké. Zejména pokud máte hodně zralé ovoce s vysokým obsahem cukru, není potřeba tolik sladit. Smíchejte si v misce suché suroviny (vyjma cukru) mouku, prášek do pečiva a sůl.

V jiné hlubší misce ušlehejte povolené máslo s cukrem (cirka 3 minuty). Stačí vám použít k tomu ruční šlehač nebo i klasická metlička, pokud nemáte robota.

Pak do našlehané bledě žluté směsi rozklepněte vejce, opět našlehejte, pak přilijte mléko s vanilkovým extraktem. Teprve následně po částech přidávejte suchou směs surovin. Šlehejte jen tak dlouho, aby v těstě nebyly hrudky a hmota se bude krásně táhnout za metlou, zanechávajíce ze sebou hlubokou brázdu, co se bude pomalounku zacelovat. Šlehání vám nezabere víc než cca 7-8 minut celkem.

Nalijte saténově lesklé těsto do vymazané formy. Na jeho povrch dejte ovoce, těsně jedno vedle druhého. Jednotlivé kusy by se neměly moc překrývat, neb pak to tvoří nevzhledné hrudky klesající ke dnu na řezu (estetický detail, sorry..). Jestliže máte ovoce spíše kyselejší, ještě celý koláč posypte hrstí cukru (cca 25 g). Já měla pozdní malinkaté, extra sladké a voňavé jahůdky, takže doslazovat ani je půlit nebylo vůbec potřeba.

Dejte koláč péct na 180°C na 10 minut a pak teplotu snižte na 160°C a pečte pomalu dalších 50-60 minut. Nejlepším testem upečení bude suchá čistá špejle, kterou píchněte do středu horkého těsta a pokud vyjde ven špejle čistá od těsta (šťávu z ovoce nepočítám), tak máte hotovo. Během pečení snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem docela nabyde na objemu – zejména kolem středu. Také se ke konci začnou oddělovat okraje od okrajů formy-což je také známka upečení.
Po vyndání z trouby nechte ovocný koláč vychladnout, on zase trochu klesne (a to je v pořádku).

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem po upečení zejména ve středu klesne a to je v pořádku

Domem se během pečení a chladnutí koláče rozprostře naprosto omamná vůně, jako za časů mého dětství u babičky, která v létě každý den něco pekla. Je to zcela neodolatelné! Pokud máte rádi trochu estetično, tak ozdobte jednotlivé porce jahodového koláče snítky meduňky, poprašte troškou moučkového cukru, přidejte pár čerstvých jahůdek a labužníci si dopřejí klidně i porci šlehačky. Každé jediné sousto jahodového koláče se doslova rozplývá na jazyku…

Jinak snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem lze v poklidu upéct dopředu, neb úplně bez problému vydrží v lednici i 2 dny, lehce přikrytý proti oschnutí (pokud to tedy vydržíte vy,…. ale to už je jiná otázka, že? 😉 . Zachová si svou nadýchanost i vláčnost, aroma jahod se nádherně prolne celým koláčem.

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem jsem upekla hned po chlebu na zakázku, takže jsem měla troubu krásně rozehřátou, všechno šlo doslova jako po másle. A když si pak ale zákazník přišel pro svůj chleba, tak v domě cítil vůni jahod, másla a vanilky. To je prostě fantastická kombinace! Zářivá světýlka v jeho očích se rozžnula a já jsem mu nabídla ochutnat, když jsem viděla tu zvědavost.. A tak jsme ochutnávali a ochutnávali, až si nakonec odvezl s chlebem i půlku koláče 😀 Tím lépe pro mne, alespoň nepřiberu zase tolik kil! 😎

Upřímně? Mně stěží zůstala jediná porce k nafocení na blog… Ale k focení jsem se dostala až za 2 dny a mezitím snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem čekal trpělivě v lednici. Vůbec neutrpěl žádnou zkázu…naopak! Musím říct, že mu to snad na chuti přidalo! Tedy ano, mohla jsem ho lépe zabalit – na tak na těsno pod folií, aby se nepomačkal, to ano…přiznávám. Takže to, co vidíte na fotkách, je vskutku pouhé dvoudenní torzo 😀 Příště se polepším, slibuji!

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

Jestliže hledáte další inspiraci na letní ovocné koláče, tak určitě vyzkoušejte tento voňavý s křupavou krustou (recept naleznete ZDE), nebo pokud už máte jablka, tak vláčný koláč s medovou glazurou je také fantastické pokušení (recept je TADY) . Další nápady hledejte pod heslem “koláč” v lupě vpravo nahoře (klikněte ZDE).

Snadný a hříšně dobrý koláč s ovocem

 

S láskou a vůní léta vám krásné léto přeje Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..