Špenátová omeleta s bylinkami a fetou

Mám chuť udělat si zdravou a zelenou snídani. Čerstvá vejce od farmáře jsou lákavá takhle po ránu! A na zahrádce plno lístů salátů, rukoly, špenátu, rajčata i ředkvičky… Je škoda to nevyužít! Taková omeleta “na zeleno” by mohla být zajímavým zpěstřením jídleníčku. Hlad je neodbytný a tak si udělám rovnou dvě. Tak jdeme na to!

Ingredience

 • 2 větší vejce
 • 2 lžíce tučné smetany nebo kokosového mléka
 • pár lístků různých bylinek jako petržel, pažitka…..dle vaší chuti a možností
 • velká hrst lístků čerstvého špenátu, opláchnutý a osušený
 • půl lžičky sušeného česneku
 • špetka soli a čerstvě namletého pepře
 • pokud máte rádi, tak použijte i očištěnou jarní cibulku, ale není podmínkou
 • kousíček másla nebo lžíci kokosového oleje na smažení

Náplň do omelety:

 • směs salátových listů
 • různá zelenina jako rajčátka, ředkvičky či paprika, pokrájená na plátky
 • pár kapek olivového oleje
 • sůl a pepř
 • jako bonus malý kousek sýru feta (není podmínkou, ale hodně to vyšperkuje chuť)

  základní suroviny na omeletu jsou vajíčka, bylinky, špenát, smetana. Zbylé suroviny jsou už jen na vaší fantazii a volbě

  základní suroviny na omeletu jsou vajíčka, bylinky, špenát, smetana. Zbylé suroviny jsou už jen na vaší fantazii a volbě

Postup

Pokud máte vajíčka z lednice, tak je na chvilinku ponořte do teplé vody, aby získaly pokojovou teplotu – u omelety pak dojde k rovnoměrnějšímu propečení a je to i rychleji hotové. Připravte si buď malý mixer nebo ruční mixer. Do něj pak dejte špenát, bylinky a jarní cibulku. Promixujte na kaši. Mezitím se nám prohřály vajíčka a ta rozklepněte do směsi, přidejte smetanu, trošku sušeného česneku (není podmínkou), sůl a pepř. Protože jsem milovník ostřejších pokrmů, tak jsem si přisypala trošku vloček ze sušených chilli papriček.. Znovu promixujte, až uvidíte, že se suroviny dokonale spojily.

omeleta má svěží zelenou barvu ze špenátu, náplň si zvolte podle vašich chutí

omeleta má svěží zelenou barvu ze špenátu, náplň si zvolte podle vašich chutí

Připravte si pánev s nepřilnavým povrchem a dejte na ní rozpustit tuk na středním plameni. Mírným nakláněním pánve docílíte rovnoměrného rozlití tuku po celé ploše pánvičky. Počkejte, až máslo lehce zezlátne a začne bublat. Pokud používáte menší rozměr pánvičky, tak polovinu umixované směsi vljte na pánev, jejím kroužením rozlijte těsto rovnoměrně do všech stran v tenké vrstvě a mírně snižte výkon sporáku. Nechte propékat až do doby, kdy uvidíte, že okraje začínají lehce osychat a na povrchu není už žádná tekutá směs. Může to trvat tak minutu až dvě, ne více. Za pomoci vhodné obracečky nebo stěrky opatrně začněte omeletu od okrajů odlepovat a nadzvedávat, až nakonec s ní půjde pohybovat a přesuňte na talíř. Omeletu nebudeme obracet, ani propékat z druhé strany, proto dáváme jen tenkou vrstvu těsta. To samé proveďte s druhou částí zelené směsi, pokud vám nějaká zbyla (někdo třeba použije velkou pánev a použije na ní veškerou omeletovou směs najednou).

Pak už není nic jednoduššího, než na polovinu špenátové omelety dát směs vaší oblíbené zeleniny, zakápnout olivovým olejem, případně dokořenit či osolit. Kdo má chuť, tak rozdrobí kousek sýru feta (pozor se solí, tento sýr už je slaný). Servírujte ihned, dokud je to ještě teplé.

sýr feta je v harmonii s chutí bylin a zeleniny

sýr feta je v harmonii s chutí bylin a zeleniny

Přeji dobrou chuť a dobré ránko!

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..