Kváskové loupáky-makovky

Skandinávské jaro už se doopravdy viditelně probouzí, mám z toho radost! Zejména s přibývajícím světlem, kdy začínáme v délce světla nenápadně každým dnem předbíhat střední Evropu. Bude tomu tak až do Midsommaru (Slunovratu), kdy slunce nezapadá vůbec. Nějak se ve mne probouzí i chuť zkoušet nové recepty nebo ty klasické prostě trochu osvěžit. Výsledkem jsou kváskové loupáky-makovky, jaké většina z nás pamatujeme z doby minulého režimu. Pokud si netroufáte na kváskové, zkuste ty z droždí dle receptu TADY.

Navíc jsem se odhodlala i ke sladkému pšeničnému rozkvasu. Takže vzhůru do pekařské laboratoře u Madly  😎 . Rozpis je včetně MD na zhruba 1200 g heboučkého těsta, takže si na závěrečné kynutí připravte 2 plechy.

Kváskové loupáky-makovky

Ingredience

 • cca 200 g aktivního (nabublaného) sladkého pšeničného rozkvasu;
 • 150 ml mléka
 • 50-70 ml vody (dle savosti mouky)
 • 70 g rozpuštěného sádla
 • 100-120 g cukru (pro děti trochu víc přislaďte) nebo medu
 • 1 vejce do těsta a 1 žloutek na závěrečné potření
 • špetka soli
 • 200 g hladké špaldové mouky (lze použít v celém objemu 500 g jen špaldu)
 • 300 g obyčejné hladké mouky
 • kdo má, přidá i zralé MD (mother dough / mateřské těsto); já jsem dala cca 100 g; recept je ZDE
 • mák na posypání nebo sezam, plátkové mandle, ořechy…

základní suroviny

Postup

Sladký rozkvas

Smíchejte 1 lžíce pšeničného kvásku z lednice (asi 25 g) s 50 g pšeničné mouky a 12 g cukru. Zamíchejte a dolijte ± 20 g vody. Pokud chcete, použijte jako já celozrnou mouku a třtinový cukr, to už je na vás. Cukr lze s úspěchem nahradit medem-otestováno mou přítelkyní Jiřinkou Švejdovou. Nechejte dobře promíchanou směs v průhledné sklenici nabublat na dvojnásobek objemu při pokojové teplotě. Sklenici zakryjte víčkem, ale neutahujte ho. Trvá to přibližně 6-8 hodin (podle kvality kvasu, teploty a vzdušné vlhkosti). Jestli máte doma jen špaldový rozkvas, tak bych postupovala stejně, jen vyměňte pšenici za špaldu.

Po zdvojnásobení objemu rozkvasu přidejte 60 g pšeničné mouky, 17 g cukru/medu a 30 g vody. Znovu nechte rozkvasit v pokojové teplotě na dvojnásobek. Ve výsledku budete mít ± 215 g aktivního sladkého pšeničného rozkvasu, který celý použijete do receptu. Toto druhé rozkvašení už bývá rychlejší než to první, tedy pokud máte kvásek v dobré kondici.

sladký rozkvas; je tmavý díky třtinovému cukru a celozrnné mouce

Těsto

Ve vodě s mlékem rozpusťte mícháním aktivní rozkvas. Jestliže budete přidávat MD, natrhejte ho na kousky a metličkou rozmíchejte ve vzniklé tekutině do úplného rozpuštění. Pak přidejte rozklepnuté vejce, rozpuštěné (ale ne horké!!) sádlo, cukr, špetku soli a mouku. V robotu hnětejte cca 8 minut na nízkou rychlost (1) a ještě 2 minuty na 2. vyšší rychlost. Měla by se vám utvořit kolem háku kompaktnější sametově hebká koule těsta, co se bude odlepovat od stěny mísy. Dobu hnětení uzpůsobte vašemu těstu, každá mouka se chová trochu jinak. Dejte do toho prostě intuici  😉 .

Uhnětené těsto nechejte přikryté v pokojové teplotě nakynout na dvojnásobek. Může to trvat 2-2,5 hodiny. Vznikne krásně sametové a pružné těsto, se kterým se vám bude dobře pracovat.

Tvarování loupáčků

Nyní si připravte po ruce 2 plechy s pečícím papírem (folií) na kynutí.  Jste ve fázi závěrečného tvarování. Nyní máte 2 možnosti: pokud mají vaše kváskové loupáky-makovky vypadat krásně zamotané jako pravé francouzské croissanty, tak si klikněte na fotopostup ZDE, neboť nebudete tvořit jednotlivé malé bochánky, ale naopak jednu velkou placku, rozválenou rovnoměrně do tenka a rozdělenou na jednotlivé trojúhelníky. Smotávat je budete od té základny (krátké strany) trojúhelníku směrem ke špičce. Uložte je na plech spojem dolů.

Nebo budete mít klasické tlusťoučké kváskové loupáky-makovky, co známe z obchodů už od doby minulého režimu. Ten já tedy preferuji. Výborný fotopostup tvarování naleznete i TADY.

Kváskové loupáky-makovky

Vykynuté těsto vyklopte na lehounce pomoučněnou pracovní plochu a rozdělte na přibližně stejné kousky (použijte váhu, doporučuji). Já jsem si vyrobila 12 bochánků s váhou lehce přes 100 g (vy si je udělejte dle svých potřeb neb i miniatury jsou k sežrání jako stvořené  😉 ).

Každý kousek těsta si vytvarujte do bochánků tím, že kousek těsta prstama levé ruky povytáhněte ven (ouško) a zase vraťte ke středu těsta zatlačením palcovou hranou pravé ruky s lehkým pootočením celého kousku těsta. A pořád dokola, cca minutu. To celé opakujte až do doby, kdy bochánek bude držet kompaktně při sobě a bude mít krásné povrchové napětí. Tyto kouličky těsta odložte na pomoučněnou plochu a přikryjte utěrkou proti osychání. Nechte těsto cca 10-15 minut odpočívat. 

Vezměte první kuličku a rozválejte válečkem na tenký podlouhlý ovál. V této fázi můžete dál i lžíčku náplně (za mne to byla povidla) a od té strany začít rolovat „rohlík“. Opatrně to utahujte při stáčení pohybem směrem ven do stran. Vytvarované kváskové loupáky-makovky uložte na plech švem dolů a hezky je zahněte do podkovy. Rozmístěte loupáky-makovky na plech s dostatečným rozestupem, neb ještě nakynou (aby se vám neslily v jednolitou hmotu, byla by to škoda).

jeden ze způsobů tvarování; rolujte od náplně přes nařízlé těsto jako kalsický rohlík; vznikne výraznějš rýhování

Závěrečné kynutí a pečení

Plechy dejte do čisté igelitky každý zvlášť. Nechte v pokojové teplotě nakynout o 2/3 velikosti a pak dejte do lednice na dokynutí. V lednicovém kynutí jsem si udělala následující pokus: při 7°C jsem 1 plech nechala 12 hodin a pak upekla. Ten druhý plech jsem v těch samých podmínkách nechala o dalších 24 hodin déle a výsledek byl doopravdy výrazně chutnější! Celková textura byla ještě víc sametovější, vláčnější, prostě o třídu lepší! Chlad jde kynutí kváskového těsta prostě k duhu. A zásluhu na tomto faktu má i v mém případě použití MD.

Kváskové loupáky-makovky

Samozřejmě pokud tento čas nemáte, tak loupáčky nechte nakynout na dvojnásobek na plechu v pokojové teplotě. Nezapomeňte si včas rozpálit troubu na 220°C. Před vložením do trouby kváskové loupáky-makovky potřete 1 žloutkem (rozmíchaným vidličkou) mašlovačkou a hojně posypejte celým mákem.

nadýchaná střídka je jako pírko; tento loupák je s povidlovou náplní

Kváskové loupáky-makovky pečte v rozehřáté troubě na 220°C prvních 10 minut a pak stáhněte na 200°C a dopékejte podle barvy, ale loupáky-makovky by měly být až do kaštanově hnědé barvy vypečené. Celkem jsem pekla cca 18 minut, ale každá trouba se chová malinko jinak, takže si celkový čas dolaďte dle svých potřeb.

Kváskové loupáky-makovky, tvarování je z 1 bochanu těsta vyváleného na placku a rozřezaného na úzké trojúhelníky

Pokud nemáte odvahu (nebo kvásek) na kváskové loupáky-makovky, tak klidně sáhněte i po verzi z droždí, která má svou nespornou výhodu v kratším čase přípravy. Je to opět klasika, kterou mnozí z nás pamatujeme z dětství a recept na loupáky-makovky z droždí naleznete TADY. Tímto původním receptem jsem se zároveň inspirovala k vytvoření nové kváskové verze  loupáčků.

Kváskový loupák je doopravdy o poznání nadýchanější, déle si zachová vláčnost (trvanlivost) a sladký rozkvas jsem si v tomto receptu vyzkoušela poprvé. Určitě doporučím použít pšeničný kvásek, aby jste se vyhnuli chuťově výraznějšímu (kyselejšímu) „ocásku“ žitného kvásku. Pokud vám sladký rozkvas zbyde, tak ho použijte třeba do kváskových palačinek (recept je TADY).

Takže dobrou chuť a příjemný návrat do dětských let  😛 . Vychutnejte si kváskové loupáky-makovky s hrnkem melty, bílé kávy či kakaa a nedejte se ničím (nikým) rušit  😉

Kváskové loupáky-makovky

 

Krásné jarní dny vám všem přeje s láskou Madla.

 

 

 

 

Sledujte mne a likujte:

22 komentářů u „Kváskové loupáky-makovky

 1. Elena

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa nedá urobiť rozkvas hned naraz ? Musí sa robiť na dvakrát??

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Eleno tento druh sladkého rozkvasu považuji já osobně za dokonalý. Je sepsán na základě mnoha zkušeností nejen mých osobních, ale i dalších velmi zkušených pekařek. Proto ho tak i publikuji a stojím si za kvalitou.
   Ale samozřejmě si to každý připraví po svém.

   Kafe si taky můžete připravit z instantní granulí během pár vteřin. Nebo si kávu ručně namlít, spařit,atd… Vše je otázkou preferencí chutí, kvality apod.

   Takže za mne ano, připravte si rozkvas klidně jednodušeji 🙂 Je to na vás…

   Madla

 2. Aneta

  Dobrý deň, chystám sa upiecť tieto makovky,ale mám obavy zo sladkého rozkvasu. Čo sa stane ak urobím rozkvas z pšeničnej celozrnnej múky s vodou. A cukor pridám až po 12 hod do hotového rozkvasu? Kvások mám ražný. Už som piekla viac receptov od Vás a veľmi Vám fandím. Super návody. S pozdravom

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Anetko, úplně nerozumím, proč si dáváte rovnou v předstihu strach do tvorby sladkého rozkvasu…? Ale samozřejmě nemusím rozumět všemu, to je v pořádku… K vašemu návrhu mohu říct jediné: jděte do toho a zkoušejte. Tento postup za sebe vyzkoušený tedy nemám, ale zkusit se má všechno 🙂

   Držím vám palce 🙂

   Madla

 3. StankaDermekova

  Dobry den, vcera jsem pekla podle vaseho receptu a musim rict, ze i kdyz jsem v peceni antitalent, tak to dopadlo nad moje ocekavani!!! Vyborne napsany recept, postupovala jsem dle casoveho harmonogramu a ono to opravdu funguje!!! 24h lednicove kynuti ma neco do sebe.
  Dekuji moc, moji kluci si pochutnavali jedna radost 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Stanko jsem moc ráda, že se vám recept líbil a povedl!
   Lednicové kynutí má mnoho výhod nejen chuťových, ale zejména i těch praktických ohledně plánování pečení dopředu. Já na něj nedám dopustit!! 🙂

   Přeji dobrou chuť a zdravím vás 🙂

   Madla

 4. Andrea Šišková

  Robím tento recept už pár mesiacov, stále dokola. Pridávam aj celozrnnú múku a používam pritom špaldu. Množstvá nemením.
  Robím z neho makovky, buchty, dokonca ,vianočky 😍. Pre mňa je toto cesto univerzálne na čokoľvek sladké kysnuté, mňam. Najlepšie. Ďakujem za recept.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Andrejko, to mne velmi těší, že docházíme k obdobnému závěru v otázce univerzálnosti tohoto těsta-výsledný výtvor už je jen a jen na fantazii samotného tvůrce-pekaře. Hlavní se toho nebát a jít do výměny mouky kousek po kousku.. vždy z toho něco vyleze a já si jednotlivé pokusy i zaznamenávám na lísteček. Když se povede, přepíšu do sešitu s rcp 🙂

   Mějte krásné tvůrčí dny, Andrejko 🙂

   Madla

 5. Barbora

  Dobrý den, už podruhé zkouším loupáky podle Všeho receptu a bojuji se sladkým rozkvasem, kvásek mám myslím v dobré kondici, ale jak do něj přidám cukr, tak konec. Sice při rozkvašení zvětší objem, ale téměř bez bublin, vůbec se to nedá srovnat s tím, co máme na fotce. Zkoušela jsem i čekat delší dobu než uvádíte v receptu a nic. Pak když se na to už vykašlu a zadělám na těsto, tak to bohužel nakyne jen napůl, ať čekám jak dlouho chci. Máte nějaký tip jak na ten sladký rozkvas? Postupovala jsem přesně podle návodu zde a nedovedlo se… Děkuji předem za odpověď

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Barunko, takto na dálku se to dá jentěžko identifikovat, ale začala bych kvalitou kvásku…. Omladit, vést ho mimo lednic. Pokud přeci jen musí být v lednici, tak 24h před rozkvašováním vyndat, 2x dokrmit v teple. Sladký rozkvas potřebuje o dost delší dobu na rozjezd a zjistila jsem, že se mu lépe daří mimo celozrno…

   Madla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Vladimíro děkuji za pochvalu, bez vašich šikovných rukou by to ale nešlo 😉 ! Jsem ráda, že chutnají!

   Madla

 6. Lenka

  Ahoj ja som si komentare k druhu kvasku precitala az teraz ked som uz zalozila 1.rozkvas pouzitim razneho kvasku tak som teda zvedava ako budu lupaky xhutit 🙂 nabuduce uz viem sko si pripravit ten psenicny…

 7. Karin 437

  Dobrý deň, poprosím vás o radu ako si spravím sladký pšeničný kvások. Zatiaľ mám ražny kvások, neviem ci ho môžem omladit s pšenično múkou alebo založiť nový – pšeničný?

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Karin,

   vezměte lžičku vašeho žitného kvásku a dvakrát ho dokrmte pšeničnou moukou. Pak postupujte jako je napsáno v receptu na kváskové makovky. Funguje to velmi dobře. Já vedu jen jeden druh kvásku a vždy si ho v případě potřeby převedu na jiný druh mouky. Zdravý kvas to bez problému zchroupe 🙂

   Ať se dílo podaří! 🙂

   Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Karin, není zač, hlavně ať se dílo podaří ke spokojenosti 🙂

     Madla 🙂

   1. mišel

    dobrý prosím vás má to byť pšeničná chlebova? či hladká s ktorou sa má dokrmiť ten ražný kvasok?

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Zdravím, ano použijte pšeničnou chlebou nebo celozrnnou. Je to na vás, co máte doma při ruce 😉

     Madla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Leonko rádo se stalo!! Hlavní je, že chutnají, neb jsou s láskou pečené 🙂

   Přeji krásné letní dny plné pohody a báječných chutí 🙂

   Madla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.