Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) je ten typ kváskového chleba, co vydrží dlouho čerstvý, báječně vás zasytí. Navíc jeho přípravu zvládnou i naprostí začátečníci, neb se peče ve formě a není potřeba váha, stačí pouhá odměrka. Není to tedy žádný fofrník, jeho příprava si vyžaduje jistý čas a trpělivost. Ale čeká vás pak bohatá odměna! Hned budete o skok blíž skandinávskému způsobu stravování. Žitné chleby zde mají nezastupitelné místo v gastronomii, zejména při výrobě sendvičů. Musím konstatovat, že Dánové jsou v tomto oboru přeborníky!

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) vybízí ke zdobení semínky

V tomto receptu se nic neváží, stačí mít při ruce odměrku a lžíci, všechno už pak jde samo jako po másle. Prosím přečtěte si na konci článku odstavec IDEA, kde popisuji podrobněji výběr a možné zpracování mouky, či jak docílit karamelově temné barvy ve střídě. Ve fotodokumentaci najdete inspiraci pro zdobení, neb skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) k tomu prostě vybízí. Rozpis je připraven pro formu velikosti 23 x 13 x 8 cm (Ikea).

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) má fantastickou střídu dobarvenou kakaem a díky spařené mouce (nekaši) i krásnou strukturu

Ingredience

 • 200 ml aktivního žitného rozkvasu
 • 400 ml piva (černé je nejlepší, ale stačí i to obyčejné nejlevnější)
 • 1 lžíce sladového extraktu Sladěnky či medu
 • 200 ml nasekaného zrní (žita, pšenice..mix toho, co doma máte, klidně i jednodruhové)
 • 200 ml semínek a jader (sezam, slunečnice, mák, dýně, konopí, drcený len atd.)
 • 200 ml různých vloček  (žitné, ovesné, špaldové) nebo otrub
 • 200 ml žitné mouky (hrubě mletou a jemnou)
 • 200 ml mouky (celozrnná špalda) a ječné (nebo mix čehokoliv včetně žita)
 • nepražené prosáté kakao, Melta či Caro – jako barvivo
 • 1 zarovnaná polévková lžíce soli
 • jako bonus: sušené ovoce či ořechy nebo žitnou (ne)kaše – recept ZDE  nebo v sekci IDEA dole

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

Postup

Připravte rozkvas cca 6-8 hodin předem. Já ho nikdy nevážím a ani neodměřuji přesně. Nicméně pro méně zkušené pekaře: smíchejte cca 100 g žitné (nejlépe celozrnné a hrubé) mouky se 100 ml vody a malou lžičkou mateřského kvásku. Celé to dobře promíchejte do konzistence uvařené krupicové kaše a nechte v pokojové teplotě zakryté stát cca 6-8 hodin.

Kvásek zdvojnásobí objem, bude plný bublin. Používám barevnou gumičku umístěnou na sklenici v úrovni, kde je kvásek před nakvašením a tím snadno vizuelně zkontroluji, že nabyl dvojnásobek objemu. Proto je dobré rozkvašovat v průhledné sklenici, kde se snadno dá pozorovat vývoj rozkvasu.

Pokud do chleba budete používat ořechy (mandle, vlašské či lískové atd.), doporučím je nejdříve ponořit do misky se studenou vodou na stejně dlouhou dobu, než připravíte rozkvas. V momentě, kdy bude hotový rozkvas ořechy pak jen slijte, propláchněte a nechte okapat. Namočením v nich aktivujete enzymy a ořechy budou lépe stravitelné. To samé udělejte se sušným ovocem, které by jinak chlebu odebíralo zbytečně vlhkost, neb má tendenci nasáknout tekutinu.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový); přidejte tam i sušené ovoce a ořechy

Ve sklenici s rozkvasem si ponechte tak lžičku hmoty na dně na příště (dejte si to pak stranou a dokrmte lžící mouky a vody).

Smíchejte aktivní žitný rozkvas se všemi surovinami, vyjma soli a mouky. Tedy rozkvas s pivem, zrním, semínky, ořechy, ovocem, vločkami a tmavým barvivem typu melta, Caro či prosáté kakao holandského typu. Nechte celou směs v přikryté míse stát v pokojové teplotě cca 8 hodin. Tomuto procesu se říká fermentace. Věřte, že všechny suroviny uvnitř začnou pomalu a jistě žít svým vlastním životem (kvasit). To má zcela zásadní vliv na chuť typického severského žitného chleba. Pokud použijete průhlednou nádobu, tak ten proces krásně uvidíte na vlastní oči.

po 8 hodinách fermentace se nasákne tekutina do semínek, zrní a vloček

Za cca 8 hodin bude obsah nádoby bublinkatý, maximum tekutiny se nasáklo do semínek a zrní. Objem se ale moc nezmění. K této poměrně tekuté směsi přidejte mouku a sůl. Pokud budete přidávat spařenou mouku (čili scalding, viz v sekci IDEA pod článkem), tak teď je ten správný čas. Množství mouky může být i o něco menší, pokud jste přidávali sypké barvivo a mouka někdy i méně saje. Takže tu 4. odměrku mouky přidávám postupně, někdy ani ne celou. Promíchejte těsto na chleba dřevěnou měchačkou nebo mokrýma rukama tak, aby v ní nebyla žádná suchá místa a všechny suroviny se dobře spojily. Ale v žádném případě těsto na žitný chleba nehněťte, neb tím by jste ho zničili.

přidání spařené hrubě mleté žitné mouky, takzvané nekaše (neboť se mouka s vodou nevaří, ale pouze promíchá a udržuje dlouho v teple)

Následuje opět fermentace a to po dobu cca 3 hodin při 23°C (pokojová teplota). Jak poznáte, že je těsto správně nakynuté? Těsto se zdvojnásobí, bude mokré, ale bude držet tvar jako mokrý písek na pláži na stavbu hradu z písku. Zkuste třeba vařečkou či rukama vytvořit z těsta homoli. Když je pevná a drží tvar, je to v pořádku. Pokud bude těsto ještě téct, přidejte malinko mouky a nechte ještě chvíli odstát. Jestliže jste použili spařenou mouku do těsta, tuto dobu zkraťte cca o 20 minut.

za 3 hodiny od přidání mouky těsto výrazně bublinkuje a nabyde na objemu; zejména přidáním žitné spařené mouky tento proces zrychlí

Když má těsto správnou konzistenci, tak ho přendejte do máslem poctivě vymazané formy. Já máslem vymazanou formu ještě vysýpám ovesnými vločkami, neb krásně vypadají a báječně křupou. Pokud z nějakého důvodu chcete máslo vynechat, použijte pečící papír.

vykynutý chleba stěrkou opatrně přesuňte do vymazané a případně vysyapné formy; na vysypání použijte semínka či vločky

Povrch chleba uhlaďte rovnoměrně mokrýma rukama či gumovou stěrkou. Formu s chlebem zakryjte čistým plátýnkem (utěrkou) a zabalte do igelitu. Já používám koupací průhlednou čepici s elastickým okrajem, která navíc dává volný prostor pro kynutí.

Nechte chleba kynout v pokojové teplotě cca 1,5 hodiny (u nás doma bylo 23°C). Dobře vykynutý chleba naroste o polovinu objemu do výšky a začne lehce přesahovat na výšku okraj formy. Díky bublinkám z kynutí se vytvoří lehce porézní povrch s bublinami a prasklinkami – známka dobrého vykynutí. Jestliže jste použili do těsta spařenou mouku čili (ne)kaši, tak závěrečné kynutí může být o cca 20 minut kratší, tedy spíš rychlejší 😉

vykynutý chléb začne převyšovat okraj formy

V této fázi rozpalte troubu na 220°C a povrch chleba ozdobte různobarevnými semínky (pokud chcete). Použijte pestré kontrastní barvy máku či černého sezamu zároveň s ovesnými vločkami či klasickým sezamem. Je to čistě na vás! Semínková ozdoba bude na chlebu velmi dobře držet díky mokrému povrchu při tvarování a to můžete ještě podpořit lehkým postříkáním vodou z rozprašovače, ještě než začnete zdobit.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) a další možnost jeho ozdobení

Trouba s mřížkou v úplně nejspodní části je již rozpálena na 220°C. Po řádném nakynutí sundejte z fomy plátýnko včetně igelitu a vložte chleba i s formou do trouby.
Pečte prvních 10 minut na 220°C, troubu vyvětrejte. Následně snižte teplotu na 180°C nechejte chleba péct ve formě dalších cca 45 minut.
Pak si vezměte chňapky a chleba z formy vyklopte (nejlépe nad dřezem, neb semínka trochu budou opadávat). Vraťte chleba do trouby bez formy volně na mřížku a při 180°C dopékejte bez formy dalších 15 minut.

Dohromady budete tedy péci cca 1 hodinu a 10 minut. Ale řiďte se intuicí, neb každá trouba peče jinak. Pokud by se pecen měl tendenci připalovat, přikrajte ho kouskem alobalu.
Kvůli případné nežádoucí vlhkosti ve střídě úplně nakonec po pečení troubu vypněte, její dvířka nechte lehce pootevřené (strčte na okraj třeba rukojeť měchačky a tu tam přivřete).

V ještě horké pootevřené troubě nechte žitný semínkáč na mřížce dalších 20-25 minut, aby se snížila vlhkost/mazlavost uvnitř střídky.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) zdobený vločkami a semínky

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) nechte vychladnout v pokojové teplotě na mřížce, aby jste zabránili srážení vlhkosti odspodu bochníku. Zvrchu a ze stran ho zakryjte čistou navlhčenou utěrkou a nechte minimálně 24 hodin stát, nejlépe však 48 hodin. Vydržte to a nezakrojte, jinak se vám ta báječná střídka uvnitř srazí, bude mazlavá a to by byla doopravdy velká škoda.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) dobarvený kakaem či meltou

Žitný semínkáč se vám možná zdá jako trošku alchymie, ale jen do té doby, než tomu člověk přijde na kloub. Pak už to jde prostě samo. Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) velmi snadno aspiruje na nejblíbenější tmavý chleba!Pravidlem je nehníst těsto, dopřát mu čas a na závěr vydržet s nervy a nezakrojit pecen dřív než za 24 hodin. Odměna pak totiž bude velmi chutná!

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

Důležité je i skladování žitných chlebů! Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový) navíc vydrží až 6-7 dnů naprosto bez výrazné změny chuti či struktury uzavřený v chlebníku, zabalený do 2 utěrek, které každý 3. den měním. Takže je ideální třeba i na cesty, trvanlivost má víc než výbornou! Když použijete do těsta spařenou mouku (čili nekaši), tak střída bude poréznější a tedy nadýchanější, je v tom hodně velký rozdíl oproti běžnému tmavému chlebu. Určitě to stojí za vyzkoušení!

Tady ve Skandinávii mají žitné chleby dlouhou tradici. Myslím, že seveřani žitný semínkáč dotáhli k dokonalosti. Existují stovky a stovky receptů, liší se nejen surovinami, ale postupem, délkou fermentace atd. Bonusem s velkým přínosem je přidávání ořechů a sušeného ovoce. U mne tedy vedou lískové ořechy spolu se sušenými švestkami. A ani sušené brusinky s vlašáky nejsou vůbec marné! Vůbec se takové kombinace nebojte, neb typicky nakyslá chuť žitného chleba je báječně dorovnána nasládlým ovocem, ořechy to vše krásně doplňují.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

Důležitým faktem je, že žitný semínkáč vás doopravdy nasytí na dlouhou dobu. Skandinávci žitný chléb rádi kombinují s dalším zdroji bílkovin jako jsou ryby, mořské plody, kaviár, vejce, čerstvé a tvrdé sýry, tvaroh atd. Sendviče bývají hodně bohaté, vrstvené a pestré, ale nikoliv přeplácané. Prostě radost se zakousnout…

Idea

Výběr mouky: základem je žitná, nejlépe celozrnná a hrubě mletá- dělá krásnou strukturu. Naopak jemně mletá chlebová žitná zaručí větší nadýchanost střídy, stejně jako ječná mouka. Vůbec se výběru nebojte, nahraďte 100 ml mouky méně tradiční pohankovou či rýžovou. Není se čeho bát v tomto nízkém poměru.

Naprosto fantastická je metoda spařené mouky, které říkáme “nekaše”. Připravíte ji snadno: zalijte 50 g žitné mouky s 170 ml vody horké maximálně na 75°C (provedete hydrolýzu, tedy štěpení škrobu na jednodušší cukry). Dobře promíchejte a uzavřete do krabičky, kterou zabalenou v dece nechte na teplém místě stát přes noc. Do rána “nekaše” zřídne, ztmavne a zesládne. Přidává se 1-2 polévkové lžíce do chebového těsta pro nadýchanější střídu, navíc urychluje proces kynutí. Během času jí připravenou k použití uchovávejte uzavřenou v chladničce. Spařená mouka je i v tomto receptu na chleba s lučinou ZDE KLIK 
nebo v tomto úžasném celozrnném křupánku TADY.

Barva chleba: pokud chcete dosáhnout tmavé barvy střídy a zároveň se vyhnout chemickým barvivům, tak použijte několik lžic holandského kakaa nebo sypké melty (či Caro). Tyto kávoviny nejen že báječně ovoní chléb, ale střída přiměřeně použitému množství ztmavne. Pokud tato sypká barviva přidáte do těsta, snižte adekvátně množství mouky. Tedy za 50 ml kakaa uberte 50 ml mouky.

Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

Přeji vám dobrou chuť!

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

28 komentářů u „Skandinávský žitný semínkáč (hrníčkový)

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Lenko trhanku jsem nezkoušela (neb tady jí nemáme dostupnou), takže odpověď zní ano, zkuste tam dát trhanku. Jen si pohlídejte hydrataci, respektive konzistenci těsta, neb nevím, zda těsto trochu nezřídne oproti zrní. Ale já bych do toho šla a začala bych tuou žitnou trhankou.

   Dejte prosím pak vědět, jak se to povedlo, aby mohli i ostatní čtenáři (i já) čerpat z vašich čerstvě nabitých zkušeností.

   Madla

 1. olga ciglerová

  Krásný dobrý den Madlo,

  celozrňák je báječný a plný chutí a co mě na ňom nejvíc baví, jsou ta křupavá zrna. Blbě jsem si sice přečetla, že se dávají nevařená, tak jsem dala uvařená, chutá to ale výborně, tak to za chybu nepovažuju 🙂 Zakrytí 24h vlhkou utěrkou jsem nevydržela a mazlavý není, tak mám radost, že ho můžu jíst dřív. Mým milým kamarádům taky moc chutná, prý je jeho chuť cítít na jazyku ještě dlouho. Děkuji za podrobný receptík, nejvíc mi pomáhá ta fotodokumentace, jaké konzistence mají být a tak. Nejraši bych to měla všechno v knížce. Snad jednou se rozhodnete vydat… 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   OLinko, je bezva, že máte svou vlastní cestu objevování kváskování a mé názory neberete jako dogma 🙂 Moc se mi tento přístup líbí a nesmírně vám fandím!
   K tématu kniha….nooo odolávám dlouhodobě. Nyní zejména z nedostatku časoprostoru z důvodu další etapy stavby domečku a jeho přilehlých budov…Je to hodně náročné, mívám “směny” i 13-14 hodin denně v plném nasazení. Zde prostor na knihu nezbývá, tedy spíše energie, věřte mi… mám už svůj věk 🙂
   Druhým důvodem je fakt, že kváskování je velice dynamický obor a v době vytištění knihy jsou již sepsané názory tak trochu mimo proud nových poznatků…Tak vám nevím, co s tím…

   Ale pokud se jednoho dne rozhodnu to vše sepsat, tak mohu slíbit jediné: dám do toho ze sebe úplně všechno..jsem navíc perfekcionalista 🙂 To bude faaaakt dřina! hahaha:-)

   S láskou Madla

 2. Olga Hlavatá

  Dobrý den Madlo. Chci dnes zkusit vas chlebik. Ale neni mi jasna ne-kase. prosprVezmuim, vysvetlila byste mi? Vezmu na ni cast recepturni mouky a tekutiny, nebo je to navic k receptu. A v obou pripadech, kolik mouky (a jake) a kolik tekutiny. Moc dekuji. Ola

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Olinko prostě to vezměte krok po kroku, jak je v rcp popsáno. Kaši si prostě uvařte zvlášť a přidejte jí podle rozpisu do receptu.

   Madla

 3. Milada

  Dobry vecer Madlenko, tak prisel cas i na tento zitnak, na turistiku jak stvoreny, jen nemam zrno. Da se nahradit? Nebo proste nevymyslet a sehnat? ☺

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Milado já myslím, že to zrno zrovna v takovém chlebu je dost podstatné. Ale já jsem pokušitel a zkusila bych to nahradit buď semínky a nebo tvrdými vločkami typu žitné…. Vím, že zrno mívají v DM nebo u mlynáře. Tuším, že i e-shopy něco poskytnou, stačí zadat do Google….

   Tak ať se vše podaří ku spokojenosti!!!

   Madla

 4. Věra

  DObrý den, dnes jsem se pustila do chleba a já blbec přelítla recept jen tak halabala a teď dumám, čím nahradit zrno – nemám tu žádné obilí v celku jen pšenici pro slepice – můžu ji použít, že bych jí třeba propláchla a nebo je to fakt blbost a pro slepice je to jen nějaký krmný druh.
  díky za reakci

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Věrko, s krmnou pšenicí nemám osobně žádnou zkušenost, ale na druhou stranu bych v tom neviděla žádný problém… Když tím krmíte slepice, které následně taky zkonzumujete, tak na tom nemůže být přeci vůbec nic špatného…

   Madla

 5. zuzana Sumeghova

  Dobrý deň, mám otázku na to zrno. zrná tam idú celé? surové, a v tom vlhku nabubtnajú a zmäknú sami? alebo ich treba pomlieť?
  ďakujem

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zuzko mám zrní velmi hrubě nasekané, nijak neupravené. Pokud by bylo třeba, v rcp bych to zmínila. Není třeba nic mlít, zrní nabobtná díky fermentaci.

   Madla

 6. Kateřina

  Dobrý den Madlo,
  moc děkujeme za Vaše recepty. Jak už jsem jednou psala buchty už jiné než kváskové nepečeme. Také došlo na Váš žitný semínkáč 🙂
  velké překvapení a výtečná změna. Vzala jsem ho ochutnat do práce kolegyním a překvapilo mne, kolik jich chce recept. Jen pak když zjistí, že je kváskový tak vychladnou. Hold nechce každý plánovat čas a myslet na to kdy udělat kvásek, kdy přidat další dobroty a pak kdy péci. Ale my co víme proč to děláme, tak rády plánujeme 🙂
  Pro ty nedočkavé bych se chtěla zeptat, jestli Vás nenapadá jak by recept vypadal s kvasnicemi. Kolik by jich museli použít na množství a samozřejmě časy kynutí. Rozmlouvám jim to. A pořád dokola vysvětluji bonusy s kváskovým pečením. Ale i přes to bych to chtěla zkusit s vámi prodiskutovat s těmi kvasnicemi.

  Díky za všechny vaše recepty. Na víkend se chystám jak jinak na buchty a pak na granolu 🙂

  Kateřina ČB

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Kačenko to je krásná reakce, díky za ni! S droždím jsem to nikdy nezkoušela a nemám to ani v plánu, takže osobní zkušeností nemohu přispět. Protože základem tohoto chleba je fermentace a to velmi dlouhá. To se s droždím nedá provést díky chemickému složení a tedy i reakcím, tedy výsledek bude úplně jiný. Pokud někdo nechce kváskovat, nechte to být, nepřesvědčujte nikoho…. Každý k tomu musí dospět sám, jinak vám budou neúspěchy přičítány na vrub a to za to nestojí.. Osobní zkušenost je nepřenositelná a k “nezaplacení” 🙂

   Držím palce vašemu pečení, Kačko 🙂

   S láskou Madla

 7. Evka Balážová

  Milá Madla,
  ďakujem veľmi za výborný recept. Tento semienkový chlebík som robila pred pár dňami prvý krát, recept som našla v knihe Kváskovania. Až teraz na Tvojej stránke som zbadala, že sa môže pridať aj kakao či melta, tak skúsim nabudúce a tak isto zmením múky ako uvádzaš tu a dám namiesto chlebovej do rozkvasu aj do cesta celozrnnú ražnú múku alebo mix. Inak ma chlebík veľmi očaril chuťou a zaujímavou prípravou a proste chutí ako tie drahé z obchodu akurát ešte lepšie a bez zbytočnej chémie.
  Prajem Ti všetko dobré 🙂 !
  Evka

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Evko zdravím vás.

   Ano, v knize Kváskování 2 opravdu je, ale v části výtisků s špatným poměrem tekutiny vůči mouce a tak se ke spoustě nic netušících zákazníků dostala verze knihy se zcela nefunkčním receptem… Já s tím bohužel nemohu nic udělat, ač s tím z principu hluboce nesouzním. Neměla jsem šanci vidět knihu těsně před tiskem 🙁 Proto je na mém webu originál verze, ještě o kus lepší a funkční (to hlavně). Evidentně se ti podařil a chutná, což je pro mne velmi důležité! 🙂

   Přeji krásné a hlavně úspěšné dny (nejen ty pekařské) 🙂

   Madla

   1. Evka Balážová

    Ó, to sa netráp. Mne sa podaril naozaj dobre, pretože autorky dodatočne písali na ich stránke chyby, ktoré sa objavili po vytlačení knihy. Tvoj recept nebol jediný :-). A tak som vedela, že tam má ísť 400 ml piva.
    Prajem ešte pekný večer.
    Evka

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Tak to jsem ráda, že alespoň k tobě se dostaly ty správné informace od vydavatelek. Chyb je v knize více, vím o tom od dalších skutečných autorek receptů (nikoliv vydavatelů).

     Užij si pohodového pečení, Evko 🙂

     S láskou Madla

 8. Marie Cimingova

  Tak v neděli jsem se do néj pustila teď ho ještě dopekam a zitra snad nakrojim . Díky za skvělý recept

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Maruško, to mne velmi potěšilo! Viděla jsem výsledek na Pecnu a musím říct, že zírám a tleskám!! Fakt výtečně odvedená práce, moc gratuluji!

   ..jen tak dál 😉

   S láskou Madla

 9. Denýz

  Dobrý den,
  já jsem takový hrozný neplánovač, ráno si dám rozkvasit kvásek a pak vymyslím, co s ním. Udělala jsem si teď zálusk na tenhle krásný chlebík, ale časově mi tam nevychází těch 8 hodin, tak jsem se chtěla zeptat, jestli ta fermentovaná hmota může překynout, počkat v lednici nebo je jí to jedno. 🙂
  Děkuju za odpověď, mějte se moc hezky a děkuju za vaši činnost, jste šikulka 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Deniso, děkuji!

   Pokud jste takový neplánovač, tak budete muset jít do experimentu, neb já jsem to s lednicí v této fázi nezkoušela.Nevím, zda se bát překynutí, ale spíš daleko větší kyselosti, neb fermentace už je rozjetá.. No uvidíme, co vám z toho vyjde, dejte vědět 🙂

   Držím palce, ať se dílo povede!

   Madla

 10. Madla

  …nejlepší je přeletět recept očima, všechno si nachystat rozkvasit a pak se hrozně divit, že je toho nějak moc :-D….a pak pří podrobném přečtení zjistit, že 200 je dobře, ale ml a ne gramů :-D, takže trošku větší forma 🙂
  Ale jinak dobrý 🙂
  Pěkný den

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Magdo, to se stane…každému..i mně mnohokrát.
   Proto píšu v nadpisu receptu “hrníčkový” a upozorňuji, že není třeba vážit. Ale i tak se to stát může. Je potřeba u pečení “zbrzdit”, zkoncentrovat se…to vše se člověk časem s pečením naučí. Já pečení vyhledávám právě pro ten relax…kdy musím vypnout běžně zrychlený způsob žití a přejít do poklidu, odevzdat svou pozornost jen těstu. Přesně takovéhle “nehody”, co tu popisujete mne přivedly k poklidu.

   Věřím, že příval těsta zmáknete a nakonec si pochutnáte.

   Držím všechny palce!

   S pozdravem Madla

   1. Madla

    Děkuji za povzbuzující slova 🙂 Ale když ta váha byla blíž než odměrka 😉
    Už jsem si částečně napravila reputaci banánovým chlebíčkem, zcela vyjímečně opět z Vašeho blogu 😀
    Užívejte krásných zimních dní a myslím si, že nejenom já už se těším zase na nějaký další recept ze severu 🙂
    M.

    1. korenizivo Autor příspěvku

     No to už zní lépe, Magdo! 🙂 Reputace napravena a to mám radost!!! Správný přístup, tak se mi to líbí, jen tak dál….! 🙂
     Potěšení je na mé straně, že se vám u mne líbí! Věřte nebo ne, zrovna jsem si sedla k PC a přemýšlím, který z receptů začnu sepisovat, neb nafoceno jich mám vcelku slušnou řádku.. Něco z toho prostě nakonec vyleze 🙂

     Děkuji za přízeň a už brzy zase zpestřím blog nějakou dobrotou, slibuji!

     S láskou Madla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..