Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

U nás se zatím paní Zima neujala svého žezla v plné síle, neb neustále prší, sněží a následně to taje, teploty pořád lehce nad nulou. Je to tak akorát lapit nějakého neřádného bacila nebo deprézi 😉 . Nutnost se vnitřně prohřát nabývá v těchto plískanicích na významu a tak mám pro vás rychlé kari s červenou čočkou a špenátem. Zahřeje, potěší velmi snadnou přípravou a dává vám volnou ruku s variacemi koření – přesně dle vaší chuti.

Jako odměrku na všechno použijte plechovku od kokosového mléka, které přijde do omáčky. Můžete se klidně držet základního receptu a čistoty chutí- je to báječná volba! Anebo se naopak trochu rozšoupnout a vyrobit rychlé kari s červenou čočkou a špenátem plného vůní Orientu… To už je na vás a obsahu vašich kořenek! Uvedený rozpis je zhruba na 2-3 porce.

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

Ingredience

  • 400 ml (1 plechovka) kokosového mléka
  • 400 ml vody či zeleninového vývaru (1 plechovka od mléka)
  • červená kari pasta – množství alespoň 2 PL lžíce, ale dejte i víc
  • 180 g dobře propláchnuté červené čočky (3/4 plechovky od mléka)
  • cca 50-70 g čerstvého špenátu (2 plechovky od mléka)
  • dle potřeby sůl a koření (uvedeno v textu)
  • quinoa, nebo hnědá rýže, bulgur apod. jako příloha
  • odpovídající množství vody/vývaru pro přílohu (dle návodu)
  • bílý jogurt, zelená nať petrželky nebo koriandru na ozdobu

základní suroviny a plus volně volitelné koření-více v článku; vývar klidně nahraďte vodou; přílha: bulgur či quinoa

Postup

Začněte přílohou: buď máte doma nějaké zbytky a nemusíte nic vařit. Nebo si připravte dle návodu quinoa, hnědou rýži či kuskus, bulgur atd. K vaření použijte buď lehce osolenou vodu či zeleninový vývar, ať to má trochu extra chuť.

Několikrát důkladně propláchněte červenou čočku ve studené vodě, než z ní přestane vytékat bílá tekutina a nechte okapat přes cedník. Listy špenátu také důkladně propláchněte a nechte okapat. Pokud to není zrovna mladý baby špenát, tak je lépe uštípat tužší stonky starších listů.

oprané listy špenátu bez tuhých stonků vhoďte do vroucí omáčky

Následně si během pár okamžiků uvařte kari omáčku. Na všechno jsem místo odměrky použila plechovku od kokosového mléka. V hrnci rozmíchejte metličkou celé kokosové mléko (tuhou i tekutou část) s vodou/zeleninovým vývarem, červenou kari pastou a přiveďte k varu. Množství červené kari pasty nechám na vás – co máte rádi, jak silná je atd. Pokud máte rádi koření, nyní můžete přidat některá koření: garam masala, kurkumu, zázvor, česnek, římský kmín, kajenský pepř, atd...

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

Vsypte do toho propláchnutou čočku, opět přiveďte k varu, ihned zmírněte plamen pod hrncem a nechte zvolna vařit: loupanou čočku 7 minut a neloupanou déle – řiďte se návodem na obalu luštěniny. Červená čočka se lehce rozvaří (zejména ta drobnější a loupaná). Proto je dobré si ji ohlídat, aby z toho nebyla kaše, ale jen uvařená čočka, co stále ještě drží tvar a na skus je “al dente”. Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem jde do finále!

špenát promíchejte s vroucí kari omáčkou a čočkou a ihned odstavte ze sporáku; listy krásně změknou během pár chvil i bez vaření

Kari omáčka začne houstnout, jak se bude čočka přiblížit k bodu uvaření. Jako poslední přidejte do hrnce listy špenátu, promíchejte a ihned vypněte sporák pod hrncem. Špenátové listy nevařte, neb krásně zavadnou (“dojdou”) v horké omáčce. Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem ochutnejte, případně dosolte, přihoďte do hrnce trochu zelené natě petrželky či koriandru (zbytek si nechte na zdobení porcí a talíři).

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem servírujte v misce či hlubokém talíři s přílohou jako je rýže či quinoa, ale bulgur nebo kuskus také nejsou vůbec špatná volba. Na poctivou porci přílohy nalijte horkou kari omáčku, ozdobte 1 lžící bílého jogurtu (krásně zjemní pikantnost pokrmu) i pár lístky zelené natě perželky nebo nejlépe koriandru. Kdo nemá dost, přidá lžičku červené kari pasty. A hotovo!

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

Není třeba trávit v kuchyni dlouhé hodiny u plotny, aby jste se chutně najedli. Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem je přesnou ukázkou toho, že vařit se dá opravdu kvalitně z pár surovin, bez složitých postupů. Je to ten typ receptu, jako “záchrana”, když se vrátíte domů hladoví a unavení. Navíc během zimních plískanic rychlé kari s červenou čočkou a špenátem umí i pořádně zasytit i zahřát, zejména, pokud nebudete šetřit červenou kari pastou 😀

Pokud hledáte další voňavé a snadné jídlo, kde by jste uplatnili kari, tak zkuste tuto cizrnu s rýží ZDE KLIK anebo tuto voňavou thajskou kari polévku na zahřátí KLIKNĚTE ZDE.

Rychlé kari s červenou čočkou a špenátem

Přeji vám dobrou chuť.

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..