Babí léto hraje všemi barvami a já to prostě miluju. Odpolední slunce má ještě sílu a není nic lepšího, než si se šálkem čaje sednout a vychutnat si domácí voňavý švestkový koláč s křupavou krustou. K tomuto času jemně vybarvujícího se podzimu nádherně šťavnaté švestky patří. Tak jsem neodolala pokušení a upekla voňavý švestkový koláč s křupavou krustou, protože je prostě luxusní! Nemůžu si prostě pomoci, ale je to jasná stálice v mém repertoáru sladkostí. Švestky svou sladko-trpkou chutí se báječně doplňují s téměř až karamelovou příchutí křupavého povrchu koláče… Recept je velmi variabilní i pro jiné druhy ovoce, takže směle do toho!
Období babího léta bylo letos velmi krátké tady ve Švédsku, anebo jsem ho ani nezaznamenala díky vrcholícímu hektickému tempu na stavbě našeho domu. Za 29 dnů se stěhujeme a je toho ještě tolik k dokončení…. Nicméně své podzimní oblíbené recepty vaříma peču dál. Tady je pár mých osobních tipů.
Z podzimních sladkostí miluji nesmírně jednoduchý švédský jablečný koláč äpplekaka, který je (tak jako mnohé skandinávské) prost koření a zbytečných přísad či komplikovaných postupů. Recept je ZDE.
Pokud milujete těstoviny a křupavé podzimní zelí ve zcela delikátní kombinaci, zkuste rozvonět vaší kuchyni rozvonět dle TOHOTO receptu.
Houbaři mají úrodné období a tak je dobré si osvěžit jídelníček houbami tak trochu jinak, než jen obalovanými řízky…Ikdyž houbové řízky jsou prostě TOP! Celý dlouhý zástup receptů s houbami naleznete TADY KLIK. Nicméně podzimní švédský excelentní tip je švédská krémová houbová polévka svampsoppa. Polévka z minima surovin, opět velmi snadná a ve finále naprostá delikatesa. Zkuste si ji uvařit podle návodu TADY.
Ingredience
- 100 g prosáté mouky; použila jsem špaldovou pro její krásnou barvu a oříškovou chuť; klidně použijte i celozrnku nebo mixněte s kukuřičnou, mandlovou moukou apod.
- 120 g povoleného másla
- 170 g třtinového cukru
- 1 lžička prášku do pečiva
- špetka soli
- 2 vejce pokojové teploty; můžete studená vejce dát na chvíli do misky s teplou vodou, aby se prohřála
- cca 12 švestek, rozpůlených a vypeckovaných; ale můžete použít i blumy, broskve, nektarinky, hrušky (ty pokrájejte na osminky); nebo využijte brusinky, borůvky apod.;
- jako bonus můžete použít třeba vanilkový/mandlový extrakt, citronovou/pomerančovou kůru či muškátový oříšek
- na posyp:
- cca 1/2 – 3/4 hrníčku třtinového cukru
- čerstvě vymačkaná šťáva z necelé půlky citronu
- mletá skořice
- jako bonus můžete vyzkoušet přidat i kardamon, mletý hřebíček či mletý zázvor
Postup
Rozehřejte si troubu na 175°C s mřížkou na střední příčce. Připravte si dortovou formu, nebo jinou vhodnou pečící nádobu o průměru 20-24 cm, kterou vytřete kousíčkem másla. Pokud chcete, tak na dno můžete pečící papír, ale není to nezbytně nutné. Velikost formy je dobré zvolit dle toho, co preferujete. Pokud nízký koláč, tak zvolte nádobu o průměru 24 cm. Ale když máte rádi vyšší vrstvu těsta, šťavnaté ovoce dole či někde prostřed a na vrchu křupací vrstvu, tak zvolte menší průměr pečící nádoby.
Ušlehejte máslo s cukrem do krémova, postupně po lžíci přidávejte mouku smíchanou s práškem do pečiva a solí. Jde to velmi rychle. Nakonec vmíchejte vejce a dobře promíchejte. Těsto vlijte do připravené vymazané formy, zlehka ho uhlaďte, aby bylo tak nějak rovnoměrně rozprostřené po celé ploše nádoby. Navrch naskládejte švestky těsně vedle sebe, řezem dolů a zakápněte celé citronovou šťávou. Není třeba švestky zatlačit do těsta, neb samy během pečení klesnou dolů ke dnu (u menšího průměru pečící nádoby). Pokud chcete, aby švestky /nebo jiné druhy ovoce/ zůstaly u povrchu, tak je zlehka namočte do dětské krupičky, než je dáte do těsta.
Nicméně v případě tohoto receptu preferuji švestky u dna. Neb na povrchu bude do křupava vypečená téměř karamelová vrstva, kterou vytvoříte tím, že švetsky a těsto posypete cukrem a skořicí (či dalším kořením, pokud máte chuť jít do experimentu, viz položka bonus. A to je závěrečný krok, teď stačí jen koláč vložit do vyhřáté trouby a na hodinu se zabavit něčím jiným. Pečte bez horkovzduchu na 175°C cca 1 hodinu s tím, že na závěr si koláč pohlídejte kvůli připálení. Pokud by měl tendenci moc rychle tmavnout, tak ho zvrchu přikryjte na volno kouskem alobalu. Zda je koláč upečený poznáte velmi snadno: zapíchnutím čisté špejle do středu koláče a měla by vyjít suchá.
Po upečení nechejte své dílo vychladnout. Musím konstatovat, že naprosto nejchutnější je voňavý švestkový koláč s křupavou krustou podávaný ještě vlažný. Nechala jsem ho po dobu 2 dnů stát v pokojové teplotě (už je holt chladnější podzim, takže proč ne) a během toho koláč konzumovala. Něco ve smyslu “bodové diety”- zbodnu na co přijdu 😀 . Takže za dva dny opravdu nebylo co ďobat. Šťavnaté švestky se svou sladko-kyselou chutí sedí pěkně u dna, nad tím voňavé těsto (použila jsem vanilkový extrakt a citronovou kůru) a korunu tomu všemu dá křupavá krusta z kořeněného cukru, co se během pečení nádherně propojí s máslem z těsta a zkaramelizuje.
Přiznám se, že voňavý švestkový koláč s křupavou krustou peču teď v krátké době již podruhé. Na poprvé byl fantastický i designově (rozumějte okem fotografa), ale návštěva ho snědla dřív, než mi došlo, že jstem ho nestihla nafotit 😆 . Takže další pokus a zase odlišná velikost formy na pečení, jiná mouka, trochu mix koření… Experimenty se tady vyplatí a ovoce klidně vyměňte za to, co máte doma po ruce. Vůbec se ničeho nebojte. Koření klidně mixujte, ale vždy ho dávejte dohromady tak zarovnanou lžičku maximálně, ať nezabijete původní chuť ovoce. Všeho s mírou 😉 .
Za mne je naprosto vynikající čistá verze jen se skořicí a cukr třtinový na povrchu hrubě mletý s karamelovým nádechem (prodává Lidl jako Fair Trade produkt). Opravdu málokdy peču/vařím jeden recept opakovaně. Ale voňavý švestkový koláč s křupavou krustou je jedna z mála čestných výjimek…. A popisovat vám, jak chutná vlažný šťavnatý koláč a kopečkem poctivé vanilkové zmrzliny snad ani není třeba, ne….? 😉
S láskou Madla.
Milá Madli, děkuji za výborný koláč! Už jsem ho pekla několikrát, jen se bojím ten vršek polít citronovou šťávou. Co to udělá? Není to pak kyselé? Kdysi jsem pekla bábovku, do které jsem přidala citronovou šťávu a právě kyselá pak byla a nebylo to dobré.
Ale třeba to tady funguje nějak jinak a nerada bych se zbytečně ochudila o gurmánský zážitek 🙂 Děkuji!
Moni děkuji za zpětnou vazbu, potěšila mne 🙂
Co se týká citronové šťávy: kyselost je idividuální záležitost pro každého strávníka- je to těžké odhadnout, co je pro koho moc anebo málo. Stejně jako se solí, cukrem… neexistuje universální návod.
Já navrhuji kompromis: citronovou šťávu dát jen na polovinu koláče a prostě to zkusit 😉
Jsem ten typ, co zkouší rád nové věci a proto tohle navrhuji i ostatním (neb to nesmírně rozšiřuje obzory), ale není problém zůstat i u tradiční chuti, na tom není nic špatně.
S láskou Madla
Zdravím,náhodou jsem objevil Vaše úžasné stránky s recepty a zrovna nyní čtu recept na švestkový koláč,ale nějak mě zarazil poměr 100 gr mouky a 170 gr cukru,,je to správně?)) děkuji a přeji parádní léto a další výborné recepty,,P.
Zdravím Pedro, děkuji. Ano takový poměr to doopravdy je…upekla jsem ho mnohokrát v sezoně švestek.
ikdyž popravdě řečeno, já ho místo gramů používám raději v hrníčkové verzi. Zkuste to taky:
¾ až 1 hrnek cukru – množství cukru je dost variabilní dle vaší chuti…já dávm tu nižší hranici
½ hrnek nesoleného másla, změklé
1 hrnek mouky
Přeji tvůrčía inspirativní letní dny 🙂
Madla
Dobrý den Madlo,
náhodou jsem se dostala na Vaše stránky a musím říct, že máte nejkrásnější grafickou úpravu, výborné recepty, ale čím vynikáte nejvíc- nádherným poetickým textem, který je milý a uklidňující. Cítím se krásně při čtení vašeho blogu (a ty moc hezké náladové obrázky).
Do roku 2017 vám přeji jen to nejlepší!
Mirka
Zdravím Mirko, tyhle “náhody” jsou fakt kouzelné… Jsem velmi ráda, že jste shledala mé stránky jako pohlazení, neb tak jsou i zamýšlené. Neaspiruji na kuchaře/pekaře/blgera roku, ale ráda lidem ukážu, že vaření a pečení nemusí být nezbytně stres a nutnost či ztráta času :-). Miluji rozmanité vůně, rebeluji na tradičních postupech a receptech..ale to jsem prostě já 😀 Budu ráda, pokud se ke mně zase vrátíte a něco s úspěchem uvaříte. Určitě přijímám všechny smysluplné připomínky, náměty a nechám se ráda inspirovat nějakým nápadem i od svých čtenářů 🙂
Přeji jen to nejlepší do letošního roku a let následujích, hlavně ať slouží zdraví..
S láskou Madla